oczyszczalnie

Jaką oczyszczalnie wybrać?

Od wielu lat na rynku dostępne są oczyszczalnie drenażowe (nazywane także ekologicznymi) oraz biologiczne. Oczyszczalnie drenażowe składają się z osadnika oraz systemu rozsączającego (drenarskiego). W osadniku gnilnym zachodzą procesy beztlenowe (gnilne) po czym wstępnie podczyszczony ściek zostaje wprowadzony do gruntu w celu jego napowietrzenia w gruncie i doczyszczenia. Oczyszczalnie biologiczne zapewniają kilkustopniowy proces oczyszczania ścieku. Początkowo jak w przypadku oczyszczalni drenażowych – ściek jest wprowadzany do komory osadnika, gdzie zachodzą procesy beztlenowe. Kolejnym etapem jest doczyszczanie ścieku w komorze reaktora biologicznego dzięki napowietrzaniu (za ten proces odpowiedzialne są bakterie tlenowe). Ostatnim elementem jest recyrkulacja, która jest odpowiedzialna za denitryfikację ścieków.

W oczyszczalniach biologicznych cały proces symulowany jest w obrębie urządzenia co eliminuje wprowadzanie niebezpiecznych substancji do gruntu. Kolejnym argumentem przemawiającym za wyborem oczyszczalni biologicznych jest żywotność odbiornika ścieków np. drenażu czy studni chłonnej.

Odpowiadając na pytanie, oczyszczalnie drenażowe czy biologiczne? Mając na względzie to, że inwestycja ma charakter wieloletni, powinniśmy wziąć pod uwagę bezawaryjność i skuteczność rozwiązania na jakie się decydujemy. Drenaż rozsączający w przypadku oczyszczalni drenażowych jest mocno obciążony, a jego średnia żywotność to ok. 8-10 lat (ten okres zależy od indywidualnych warunków). Po tym okresie jesteśmy narażenie na wymianę systemu rozsączania oraz warstwy gruntu znajdującej się pod nim.

Mając na uwadze najwyższą jakość i maksymalną żywotność proponowanego rozwiązania zalecamy montaż oczyszczalni biologicznych. Jest to rozwiązanie poprawne z punktu technologii oczyszczania ścieków.

BIOLOGICZNE OCZYSZCZALNIE ŚCIEKÓW

Oczyszczania w aglomeracji czy poza aglomeracją? (jakie to ma znaczenie i co to znaczy)

Obowiązujące przepisy (norma PN EN 12566-3+A2: 2013, PN EN 12566-3+A2: 2014 oraz rozporządzenie Ministra Ochrony Środowiska z dnia 18 listopada  2014  w sprawie warunków jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków oczyszczonych do wód lub ziemi) traktują o wymaganiach ścieku, które musi spełniać oczyszczalnia w zależności od miejsca, w którym ma pracować. Inne parametry ścieku obowiązują dla aglomeracji miejskich, a inne dla terenów położonych poza aglomeracją.

Czy jestem w aglomeracji?

Aglomeracja w rozumieniu Prawa wodnego to teren, na którym zaludnienie jest wystarczająco skupione, aby ścieki komunalne były zbierane i przekazywane do oczyszczalni ścieków komunalnych. Aglomeracje są wyznaczane przez sejmik województwa w drodze uchwały – przed wyborem odpowiedniego urządzenia w celu weryfikacji warto skontaktować się z odpowiednią jednostką w gminie, możemy to zrobić za Ciebie.

 

Poza aglomeracją

 

W aglomeracji

Zgodnie z przepisami oprócz podstawowych parametrów (CHZT, BZT) należy również redukować azot Nc i fosfor Pc do wymaganych poziomów. Konieczne jest wówczas zastosowanie tak zwanych oczyszczalni biologiczno – chemicznych.

 

Wszystkie Oczyszczalnie znajdujące się w naszej ofercie spełniają wymagania prawne i są zgodne z obowiązującymi, najnowszymi przepisami – sprawdź certyfikaty i autoryzację naszej firmy przez Producentów.

BIOKOP oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie oczyszczalni ścieków dla dużych obiektów – budynków mieszkalnych, przedsiębiorstw, ośrodków wczasowych itp.
link